Кішки - прекрасні граційні домашні тварини, вони достатньо інтелектуальні для спілкування з людиною, і у них є перевага в порівнянні з іншими домашніми тваринами - їх не треба вигулювати.
До вибору кошеняти потрібно підходити дуже серйозно, тому що це не іграшка на час, а жива істота, яка потребує вашої турботи стільки, скільки Бог дасть йому прожити. Екзюпері сказав: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили...». Майже всі люди чули цю фразу, тому, купуючи кішку, ви повинні створити такі умови, при яких кошеня буде відчувати себе комфортно, а спільне життя з ним не доставить нікому неприємностей.
Якщо Ви зважилися втілити свою мрію - придбати кошеня, вам доведеться вирішити для себе декілька питань:
1.Вибір породи кішки.
Вибір породи - скоріше справа особистого смаку, але слід пам'ятати, що довгошерсту кішку необхідно щодня вичісувати, щоб вона мала добрий вигляд, сіамська, орієнтальна або бурманська кішка можуть бути досить вимогливими та "балакучими" і, крім того, вони більш рухливі. Перш ніж купувати кішку, вам необхідно вивчити особливості характеру кішок цієї породи та вирішити, чи поєднується це з вашим способом життя. Вибір породистої кішки - справа непроста, тут не можна обмежитися лише перевіркою здоров'я тварини. Породні ознаки, якість і, певною мірою, майбутні успіхи на виставках може оцінити тільки досвідчений фелінолог. Тому вам доведеться скористатися його послугами, щоб він допоміг вам у виборі. Для цього ви повинні чітко пояснити, чого саме ви очікуєте від вашої майбутньої кішки. Однак породисті кішки досить дорогі та, якщо ви не можете дозволити собі заплатити таку суму, можна придбати кішку "не виставкового класу". Це означає, що деякі деталі екстер'єру тварини не задовольняють вимоги шоу-стандарту.
2.Вибір статі.
Часто люди, які бажають придбати кошеня, запитують, хто краще, кіт або кішка. Це питання взагалі не має відповіді, вибір між котом і кішкою - справа особистих уподобань. Єдине, чим можна допомогти в даному питанні, - це розповісти, з якими складнощами доведеться зіткнутися майбутнім власникам. Кішки, зазвичай, починаючи з 8-10 - місячного віку починають кілька разів на рік голосно і наполегливо вимагати кота. Якщо ви любите маленьких кошенят і у вас є вільний час для догляду за котячим сімейством, тоді все в порядку. Коти ж, досягнувши статевозрілого віку, можуть мітити свою територію. Якщо Ви не хочете займатися племінною роботою, є інший вихід - кастрація або стерилізація.
3. Вік обраного кошеняти.
Дуже багато людей хочуть взяти у свій будинок саме маленьке кошеня - 8-тижневого, а то і 6-тижневого. При цьому, як правило, посилаються на вдалий власний досвід або досвід знайомих. В такому бажанні нічого немає дивного - маленькі кошенята чарівні, всі хочуть з ними пограти та кожен день бачити, як вони розвиваються. Однак, не всі замислюються про те, що таке раннє відлучення від матері, небезпечно для здоров'я і навіть життя кошеня, не кажучи вже про стрес, який малюк отримає. В саме в тому віці, коли беруть маленьких кошенят, налагоджується імунітет і відбуваються зміни в розумовому і фізичному розвитку тварини.
Тільки з 12-ти тижнів кошеня більш-менш готовий покинути маму-кішку і почати самостійне життя з господарем. В цей час імунітет, який малюк отримує від материнського молока, йде на спад. Починає розвиватися імунітет після вакцинації, а це означає, що без материнських грудей малюк тепер може обійтися, він дещо зміцнів. Більш раннє ж відлучення загрожує захворюваннями, в тому числі такими частими для кошенят, як діарея та захворювання дихальних шляхів, що супроводжуються частим чханням.
Якщо кошеняті вже робили вакцинацію (перші щеплення - від панлейкопении, кальцівірусамі і ринотрахеїту) - це не означає, що тепер кошеня цих захворюванням не піддасться. До повторної вакцинації імунітету у кішки ще немає. А деякі з них потребують і більш пізню вакцинацію (в 16 тижнів, а не в 12, як зазвичай.) Крім цього, кошеня повинен бути добре фізично розвинений, набрати вагу, тоді він легше перенесе розлуку з матір'ю і переїзд у новий будинок.
Отже, оптимальний вік кошеня, коли можна забирати його у новий будинок, близько 3,5 місяців.
4. Який він, кошеня в три місяці?
По-перше, від материнських грудей він, швидше за все, має бути відлучений. А значить - немає проблем з годуванням, він може їсти тверду їжу.
Звичайно, кожному хочеться бачити розвиток малюка-кошеня буквально з перших кроків, спостерігати цю беззахисність і становлення характеру. Але кошеня з часом перетворитися на кішку, поведінка і здоров'я якої багато в чому буде залежати від того, що відбувалося з нею в ранньому віці. Тому краще побороти бажання брати в будинок зовсім маленького кошеняти. Нехай пару зайвих місяців він побуде з мамою, де йому тепло, спокійно і комфортно. У цьому випадку більше шансів, що з кішкою у господаря не буде особливих проблем. Вона буде весела, здорова, грайлива, впевнена в собі і завжди готова дарувати людині радість і свою дружбу.
4. Де купувати кошеня.
Є кілька варіантів, де можна купити кошеня: на ринку, по оголошенню, на виставці або в розпліднику.
На ринку кошенят краще не купувати, тому що такі кошенята не проходять ніякої ветеринарної експертизи та цілком можливо, що так ви купите інфіковану тварину.
Можна придбати кошеня по оголошенню в газеті, котячому журналі, інтернеті. Однак в цьому випадку необхідно дізнатися, чи перебуває заводчик в будь-якому клубі, бажано зателефонувати в цей клуб і отримати відомості про заводчика, про його репутації, про умови утримання тварин в розпліднику.
Також ви можете купити кошеня в розпліднику. Це один з найкращих варіантів. У цьому випадку ви отримаєте здорову прищеплену тварину з документами та рекомендаціями по догляду.
Звичайно, вибір і придбання кошеня віднімуть у вас багато сил і часу, але перші ж хвилини спілкування з вашим новим Другом з лишком компенсують все це. Тому варто прислухатися до цих порад і не купувати під впливом хвилинної примхи "кота в мішку".
"А найголовніше, придбаючи кошеня, завжди пам'ятайте, що ви за нього несете відповідальність, і що хвилинна примха може обернутися для нього великою бідою, якщо взявши його ви вирішите його викинути."