1. ХАРАКТЕР
Девон Рекси вірні, віддані, грайливі, безстрашні і розумні кішки. Вони дуже цікаві, завжди знаходяться поруч і втручаються в усі справи свого господаря. Якщо ви шукайте спокійну, незалежну кішку, то Девон Рекс не для вас. Активні, але не гіперактивні, Девон Рекси хочуть бути поруч з господарем кожну хвилину, всюди слідують за ним і жадають його уваги. Кішки цієї породи люблять дружити з кішками і обніматися один з одним. Вони так само добре уживаються з іншими тваринами, доброзичливими собаками і навіть з папугами, при певному вихованні. Вони дуже добре ладнають з дітьми і з них виходять прекрасні вихованці для сім'ї.
Девон - Рекси надзвичайно комунікабельні і прив'язані до людей. Вони погано переносять самотність, тому якщо існує необхідність залишати Девон - Рекса одного, то слід задуматися про компанію для цієї кішки. Девон - Рекси не надто голосливі, але це не означає, що вони не спілкуються, коли їм є що сказати. Їх нявкання нагадує, щебеченье, а деякі мяу і зовсім недоступні людському слуху.
Ця порода кішок також відома за свій великий апетит. Вони енергійні кішки і витрачають багато енергії, тому краще не запізнюватися з їжею. Девон - Рекси люблять поласуватися і людської їжею. Вони не відмовляться від кукурудзи, дині, бананів і навіть макаронів. Вони легко можуть поцупити що-небудь з вашої тарілки або, нахабним чином, прямо з рота. Якщо ви до цього не готові то вам краще пошукати іншу породу.
2. ПОХОДЖЕННЯ
Виникнення Девон-Рекса має свою конкретну історію. Це порода, створена на основі мутації, виявленої в 1960 році в англійському графстві Девоншир. У той рік серед диких кішок в околицях відпрацьованого рудника в Бакфестлеге був помічений кіт з дивовижною кучерявою шерстю. Спіймати кота не вдалося, не дивлячись на численні спроби. Але вдалося зловити його супутницю - бездомну кішку "черепахового" забарвлення. Жінка, прихистила кішку, звали її Берил Кокс. Незабаром приблудна кішка окотилась і в цьому посліді одне кошеня було з незвичайною хвилястою шерстю. Кошеня назвали Кирли, від англійського слова "curly" - кудрявий.
В той час кішка зі схожою кучерявою шерстю була вже відома заводчикам. У тій же Англії в графстві Корнвалл майже 10 років велися роботи по створенню нової породи на основі мутації, що виникла в 1950 р в посліді однієї з місцевих кішок.
Один з котів цього посліду мав хвилясту шерсть. Тип волни викликав у власників асоціацію з хутром кроликів породи кастор рекс (Castor rex) і ця назва перейшла до створеної в подальшому породу кішок Корніш - Рекс. Однак хвиляста шерсть кошеняти з Девоншир виявилася обумовлена зовсім інший генетичною мутацією, ніж, у Корніш-Рекса. Для того, щоб закріпити мутуючий ген девонской кішки, було вирішено вдатися до кровозмісним в'язанням. Поява наступного покоління Девон-Рекс йшло від схрещування Кирли з його матір'ю і її дочками від інших котів. Так легендарний Кирли з Девоншир став прабатьком всіх Девон-Рексов.
!!! Примітка: Існує думка, що девон рекси гіпоалергенні. На жаль, немає такої породи кішок, яка не може викликати алергію. Звичайно, девон рекси линяють значно менше, ніж кішки з густою довгою шерстю. Однак причиною алергічної реакції людини на кішку є не шерсть тварини, а речовини, що виділяються через слину і сальні залози кішки. Тому, якщо ви хочете завести девон рекс, але знаєте, що у вас існує алергічна реакція на кішок, то можна спробувати провести достатню кількість часу в будинку з девон Рекс і подивитися як ваш організм реагує на присутність кішки цієї породи.
3. РОЗМНОЖЕННЯ
Пологи у кішок проходять легко. У посліді зазвичай не більше 3-5 кошенят. У кошенят дуже рано відкриваються очі - на 4-5 день, але буває навіть і раніше - на 2-3-й. Вже з місячного віку Девон має свій характерний вигляд, що нагадує маленького казкового Ельфіка. А ось розвиток кучерявою вовни має у Девонов свої особливості. Народжуються вони з короткою хвилястою шерстю, але з двомісячного віку кучерики поступово випрямляються, шерсть починає рідшати і в віці з трьох до шести місяців кошеня дуже віддалено нагадує кішку породи Рекс: тіло вкрите коротким пушком, і лише на стегнах, хвості, лапах може зберігатися хвиля , що нагадує про минулі (і майбутніх) кучериках. Доросла шерсть з'являється десь з 6-7 місяців, але її формування відбувається до року. Тільки до цього часу Девон набуває свій справжній, закінчений вигляд.
Є ще одна особливість, притаманна Девонам. Справа в тому, що у кішок цієї породи, як і у людей, є різні типи крові, не завжди сумісні між собою. У кішок відомі три типи - А, B і А/B. Найбільш поширений тип крові А, тип А/B зустрічається дуже рідко і вивчений мало, але відомо, що фізіологічно він близький до типу А. Генетичний тип А домінує над типом B, і при схрещуванні гомозиготних тварин (тобто представників "чистих ліній") двох типів потомство матиме тип А, але буде мати носійство типу B, що може виявитися в наступних поколіннях. Схрещування двох представників B - типу завжди дає тільки B - потомство. Все б нічого, сам по собі тип крові ніяк не відбивається на стані і здоров'я кішки, але існує несумісна комбінація при в'язанні, що загрожує загибеллю потомства: це схрещування кота типу А з кішкою типу B, або, інакше, - кошенята типу А несумісні зі своєю матір'ю типу B. на відміну від людини, у кішок, як і у інших тварин, несумісні з плодом антитіла матері не проникають через плаценту, таким чином, кошенята в цьому випадку народжуються нормально, але нещасливі смертельно-небезпечні антитіла містяться в материнському молоці, що виділяється в перші години після пологів - в так званому молозиві. Якщо кошеня А - типу, що народився у B - кішки харчується материнським молоком, особливо перші 16-20 годин, він отримує разом з ним готові антитіла, в тому числі що працюють проти його власних клітин крові.
Далі події можуть розвиватися по-різному: частина котенят, найбільш чутливих до цих антитіл, гине протягом першого тижня життя без видимих ознак хвороби. Іноді у них можна виявити ознаки желтушности і виділення бурою, через що розкладаються кров'яних клітин, сечі. Інші кошенята можуть вижити без яких-небудь наслідків. Іноді лише внаслідок цієї реакції у них у віці 1-2 тижнів відпадає кінчик хвоста. До сих пір не ясно, чим визначається різна чутливість до несумісних антитіл. Вважається також, що при повторних в'язках несумісних батьків збільшується число котенят, чутливих до антитіл. В Америці поширене типування (визначення типу крові) тварин, що використовуються в розведенні. В цьому випадку можна не допустити небажаних схрещувань. Якщо ж з яких-небудь причин цього не можна уникнути, існує досить простий спосіб захистити новонароджених кошенят: їх не можна підкладати матері протягом перших 1-2 діб (а за останніми даними за все, лише перші 16 годин). Саме в цей час концентрація захисних антитіл в молозиві максимальна і небезпечна для кошенят. Якщо є годуюча кішка типу А, можна на час підкласти кошенят їй або годувати їх перші години штучно. По закінченню цього часу можна сміливо повернути кошенят матері. Багато американських заводчикив так і роблять, вважаючи за краще не витрачатися на дороге тестування. В інших розплідниках для розведення воліють використовувати котів тільки типу B, сумісних з кішками всіх типів, або взагалі тримати тварин одного типу. Слід зазначити, що всі ці заходи необхідні тільки у випадку загрози, отримати несумісну комбінацію, так як в інших випадках готові антитіла материнського молока приносять тільки користь новонародженим кошенятам.
4. Загальний вид
Девон-Pекс - порода унікальною зовнішності. Великі очі, коротка морда, видатні скули і величезні низько посаджені вуха створюють особливий ельфа подібний вигляд. Будучи помірно витонченого склада, Девон добре покритий м'якою хвилястою шерстю. Шерсть має легко відрізнити структуру, так як мутація, що викликає хвилястість вовни Девону не культивується в жодній іншій породі. Девон спостережливий і активний за характером і проявляє жвавий інтерес до свого оточення.
Голова: Модифікований клин. Якщо дивитися спереду, цей клин підкреслюється трьома звужуючими випуклими кривими: зовнішній край вух, скули і подушечки вусів. З добре розвиненими, виступаючими скулами і вираженим "Пінчем" (різким переходом від скул до подушечок вусів). Якщо дивитися в профіль - ніс з чітко вираженим стопом; лоб, закруглюючись назад, переходить в плоский череп
Мордочка: Коротка, добре розвинена. Виступаючі подушечки вусів.
Підборіддя: Сильний, добре виражений.
Очі: Великі, широко поставлені, овальні за формою злегка витягнуті до зовнішніх краях вух. Колір повинен бути чистим, інтенсивним і відповідати забарвленню шерсті.
Вуха: Вражаюче великі і посаджені дуже низько. Дуже широкі в основі, так що зовнішні краї основи вух виступають за лінію клина голови. Кінці вух округлі, вуха добре покриті тонкою шерстю із зовнішньої сторони.
Тулуб: Міцне і мускулисте, струнке, середньої довжини. Тіло широке в грудях, середньо тонкого складання, з досить тонкими, але міцними лапами. Тіло високо стоїть на лапах, причому задні лапи трохи довші передніх. Для котів допустимо мати більший розмір, за умови, що збережені всі пропорції тіла.
Лапи: Довгі й стрункі. Подушечки маленькі і овальні.
Хвіст: Довгий, тонкий і загострений, добре покритий короткою шерстю.
Шия: Тонка, середньої довжини
Шерсть: Кішка покрита шерстю, найбільш густий на спині, боках, хвості, лапах, голові і вухах. Дещо менша щільність допускається на маківці голови, шиї, грудях і животі. Оголені ділянки є серйозним недоліком у дорослих тварин; однак наявність пуху на ділянках, де передбачається менша щільність шерсті, не слід плутати з залисинами. Рідке волосся на скронях не є дефектом. Шерсть м'яка, ніжна, структура добре відчувається, якщо провести по шерсті рукою ( "пружна" шерсть). Коротка на спині, боках, верхній частині лап і хвості. Дуже коротка на голові, вухах, шиї, кінцях лап, грудях і животі. Ефект волнистости добре проявляється, якщо провести рукою по шерсті. Хвиля більше проявляється в місцях, де шерсть довша - на тілі і хвості.
Недоліки: Вузька, довга, як у домашньої кішки, голова; маленькі або високо поставлені вуха; короткий, голий або вкритий занадто довгою густою шерстю хвіст; пряма або кудлата шерсть, залисини.
Дискваліфікація: Велика плішивість, ненормальний або з заломом хвіст, неправильна кількість пальців, косоокість, слабкі задні лапи. Будь-які ознаки хвороби або нездоров'я.